Milí čitatelia,
náš člen Klubu dunajských vodákov Slávia UK Bratislava, bývalý reprezentant, kajakár Miro Matušík (1953) sa rozhodol štartovať v apríli 2024 na 100 km vodáckom maratóne Vohandu v Estónsku. U nás organizujeme vodácke maratóny v dĺžke tratí 25 – 50 km. Na Vohandu je to dvojnásobná vzdialenosť, s ktorou Miro nemá skúsenosti, preto sme dohodli na spolupráci pri jeho príprave na túto medzinárodnú súťaž s vyše 1000 pretekármi. Nakoľko na záverečnú prípravu má už len 8 týždňov, rozhodol som sa náš návrh tréningového plánu konzultovať aj s Prof. PhDr. Eugenom Laczom, PhD. z FTVŠ UK. Vopred som mu na preštudovanie poslal tabuľku so základnými ukazovateľmi, ktorú Miro vypracoval. S ohľadom na jeho vek 70+ a zamestnanie sme navrhli 4 tréningy v týždni. Pri zostavovaní tohto plánu sme brali do úvahy, že Miro svoje tréningy musí prispôsobovať faktorom: voľný čas po zamestnaní, počasie, kondičnej pripravenosti, výkonnosti a v jeho osobných pocitoch, (po najazdení vzdialenosti 10 km, sa cíti v pohode).
Na mobile si sleduje predovšetkým údaj priemerná rýchlosť. Podľa toho vie, či bol tréning lepší alebo horší. Na sporttesteri (s hodinkami POLAR vantage v2.) má nasledovné údaje (pri jazde na kajaku): čas trvania tréningu, vzdialenosť, pulzová frekvencia (minimálna, maximálna, priemerná) rýchlosť (maximálna, priemerná), spotrebované kalórie, spaľovanie tukov %kal.
Telesná výška 183 cm, telesná hmotnosť 93 kg, pokojová pulzová frekvencia ráno v posteli 58 – 60 pulzov/min. Berúc tieto ukazovatele do úvahy dohodli sme sa na nasledovnom pláne tréningov:
1.) 3 tréningy 2,5 – 3 hodinové v týždni na vode napr. PO, ST, PI (prvé dva tréningy sú zamerané na súvislé aeróbne pádlovanie pri pulzových frekvenciách cca do 150 pulzov/min. Tretí tréning je prekladaný fartlekovými úsekmi (dĺžku úsekov si stanoví Miro sám podľa chuti a pocitov). Pri tomto type tréningu sa pri zrýchlených úsekoch zvýši zaťaženie organizmu do 170 pulzov/min, s návratom na vytrvalostný charakter v rozpätí 140-150 pulzov/min. (Kvôli pracovným povinnostiam v tomto období jazdí väčšinou na Liptovskej Mare – viď foto)
2.) 1x v týždni – súvislé posilňovanie tiež aeróbneho charakteru pri pulzovej frekvencii do 140 pulzov/min., pri ktorom bude súvisle posilňovať s vlastným telom a so stredne ťažkými činkami (výmeny stanovíšť, striedanie zaťaženia hlavných svalových partií, ktoré sa pri jazde na kajaku využívajú. Deň a dobu trvania posilňovania si Miro urči sám podľa svojich dispozícií, pracovného voľna a chuti.
3.) Okrem tréningov každý deň bude zaraďovať aspoň 20-30 minútové kompenzačné a strečingové cvičenia atď.
4.) Upraví a zracionalizuje spôsob svojho stravovania.
5.) Prof. Laczo so všetkými našimi návrhmi súhlasil a navrhol, aby po skončení uvedeného maratónu Miro prišiel za ním na konzultáciu s poznatkami a skúsenosťami na konzultáciu.
Miro Matušík je na Slovensku najstarší aktívny pretekár kategórie K1M, držiteľ dvoch bronzových medailí na ME´2023 na divokých vodách v Skopje (klasický zjazd a šprint, vo vekovej kategórii veteránov 65+. V jeho prípade podľa mňa platí, že treba veľa jazdiť a výsledky sa dostavia aj v budúcnosti. Držme mu palce, nech sa mu darí na každých pretekoch, ktorých sa zúčastní!
Vojtech Potočný