Športová príprava kanoistky – reprezentantky SR Viktórie Scholczovej (Ako sa z “bezperspektívnej” pretekárky môže stať reprezentantka SR)

Volám sa Viktória Scholczová (nar. 2.8.2000, tel. výška 153 cm, tel. hmotnosť 50 kg). Ako 17-ročné dievča som začala jazdiť na vode v ŠKP Bratislava pod vedením trénera Juraja Černého. V roku 2020 som sa pre ŠKP Bratislava stala “bezperspektívna” pretekárka, preto som požiadala o prestup do Klubu dunajských vodákov Slávia UK Bratislava. Som veľmi nadšená, že ma klub UKBA zobral pod svoje krídla, kde sa cítim ako doma, kde som medzi najlepšími ľuďmi ktorí tvoria moju druhú rodinu. Každému pekne ďakujem.
Najmä môjmu trénerovi Martinovi Veselovi, ktorý ma dokáže zvládnuť nielen vtedy, keď som v pohode, ale aj keď sa mám zle. Som rozhodnutá, že so športom nemienim nikdy prestať. V súčasnosti som 2 roky reprezentantka Slovenska v zjazde a šprinte na divokých vodách v kategórii C1 ženy. Moje začiatky však, čo sa kanoistiky týka boli veľmi zvláštne. Keď som sa prvý raz zo Žitného ostrova (Holice okr. Dunajská Streda) náhodou ocitla v Areáli Divoká voda v Čunove, veľmi som sa bála, už len pri pohľade, ako sa tá spenená masa divokej vody valí dolu korytom kanála. Bála som sa vody z princípu, ako takej, lebo žiaľ vtedy som ešte nevedela plávať. Dlhšie som sledovala, ako zručne na tých vlnách a vo valcoch vodáci jazdia. Vtedy však, napriek tomu obrovskému strachu mi napadla taká myšlienka, že keby som sa naučila plávať, tento šport by ma bavil. Teraz, keď sa spätne pozriem na svoje začiatky, ako som prvý raz sadla na kajak na pravom kanáli “pod obrovským balvanom”, ako ma ťahal prúd smerom dole až na vlnu pre surfistov a ako som sa tam držala vŕby, ktorá trčala z brehu nad vodou a ako všetci na mňa kričali “pádluj! pádluj!”, tak sa nad tým pousmejem. Ale súčasne som aj na seba hrdá, kam až som sa svojou snahou po výkonnostnej stránke dostala.

Teraz je každá divoká voda moja vášeň, moja radosť. Samozrejme jednoduché to nebolo a ani teraz nie je. Zahŕňa to dlhú cestu: pravidelné tréningy, súperenie, odhodlanie, odriekanie, aj smútok a plač. Ale pre mňa hlavne to najdôležitejšie, veľa radosti z každodenného tréningu a prípravy. Moja vďaka okrem Martinovi Veselovi, patrí aj môjmu prvému trénerovi Jurajovi Černému, ktorý ma k tomuto športu naviedol.

Keďže bývam v Holiciach a pracujem s kvetmi, rastlinami, musím si vedieť dobre zorganizovať môj čas na cestovanie, tréningy, sústredenia, preteky a podobne. Preto mi tréner Martin vždy vopred vypracuje plán tréningov, ktorý prísne dodržujem. V rámci zimnej prípravy sa hlavne zameriavam na získanie čo najlepšej kondície, podľa možností čo najviac pádlovania. Beh: Pravidelne behávam trate 3 až 10 km. Pri tých kratších vzdialenostiach dosahujem časy 4´30″/1 km. Pri dlhších vzdialenostiach sa moje časy pohybujú v rozpätí od 5 min do 5´30″/1 km. Rada behávam v lesnom teréne, najmä po kopcoch, napr. pod lanovkou na Kolibe. Tu som začala behať aj s mojim fyzioterapeutom. Bežím vždy 2 kolá: cez les Koliby, následne dole, potom pod lanovkou hore. Čas v cieli musí byť pod 60 min. Plávanie: Každý štvrtok ráno od 6:00 hod. mám plavecký tréning v Šamoríne Športový komplex X bionic, kde si zdokonaľujem svoju techniku plávania. Každú sobotu od 13:00 hod. mame na plavárni FTVŠ UK spoločný tréning s pretekármi klubu. Do nedávna som sa venovala aj zimnému plávaniu v klube Sportfanatic Dunajská Streda, každý utorok a v nedeľu: spoločný beh a následne tréning zimného plávania na jazere v Thermalparku. Pádlovanie na trenažéri: Tréning na pádlovacom trenažéri v lodenici pozostáva: a) zo 700 m úsekov, počet opakovaní 6+4 (teda spolu 7 km), štart na každej 6:30 minúte. Moje časy sú: 4:11, 3:53, 3:50, 3:49, 3:56, 3:53, 4:02, 3:58, 4:10, 4:04. b) tréning 5 min voľne, 5 minút naplno. Tu mám cieľ za 1 hodinu “najazdiť” 10 km. Posilňovanie: Doma som si zariadila vlastnú posilňovňu. Posilňujem s vlastnou hmotnosťou tela, aj s činkami. Mám tam všetko potrebné, náčinia, hrazdu, fit lopty, na ktorých trénujem svoju stabilitu pre jazdu na divokej vode, atď. Strečing: Pre mňa, ako ženu, ktorá jazdí na kanoe je veľmi dôležitý a preto sa mu pravidelne každý deň venujem. Dýchanie: Musela som zásadne zmeniť spôsob môjho chaotického dýchania systémom nádych nosom, výdych ústami. Vyžadovalo to neustálu kontrolu a sústredenosť, ale aj tak mi dosť dlho trvalo, kým som sa naučila správne dýchať: nádych nosom nie do hrudníka, ale hlboko do brucha a takisto aj výdych nosom. Tým som si zlepšila časy pri behu, aj pri pádlovaní. Aj sa mi zlepšila výdrž v posilňovaní, aj v loptových hrách v telocvični. Menej sa unavím. Výbušnosť: Každý piatok s trénerom Veselom chodíme na skupinový tréning do fitness, kde nás vedie trénerka Monika. Takisto pravidelne absolvujem u môjho fyzioterapeuta Hiit tréningy – vysoko intenzívny intervalový tréning. Bežecké lyžovanie: Každoročne v zime má náš klub 2 lyžiarsko-bežecké kondičné sústredenia (január, február) vo vysokohorskom prostredí s kvalitnými bežeckými traťami na Štrbskom Plese.
Sústredenie v Chorvátsku: Vždy pred začiatkom pretekárskej sezóny chodíme trénovať na vodu do tepla. Aj tento rok sme od 29.2.- 9.3.2024 boli trénovať v Chorvátsku, mesto Omiš. Veľmi rada sem chodím. Na vode striedam kajak a kanoe. Na kajaku radšej jazdím dlhšie trate a na kanoe sa zase viem viac vyšantiť na krátkych úsekoch a tiež v jazde na mori. Milujem šprintové tréningy. V Omiše sme jazdili striedavo aj na mori, aj na rieke Cetina. Počas tréningu na vode je to pre mňa okrem iného aj pastva pre oči, pretože sa kochám okolitou prírodou, ktorá je neskutočne krásna. Je úžasné sledovať ryby vo vode alebo počuť ako sa ďateľ snaží dostať k svojej potrave pod kôru stromu. Tréner Martin nám vytvoril super kvalitný a pútavý dvojfázový plán tréningov. Doobeda od 9. hod. sme jazdili napr. opakované 4 minútovky, tiež 7 minútovky. Alebo viacnásobné pyramídy zložené z 2, 3, 4, 3, 2 minútových úsekov. Tiež rýchlostné pyramídy zložené z 15″, 30″, 45″, 60″ úsekov. Dvakrát sme mali zjazdové preteky. Poobede od 15. hod. to bola jazda zameraná buď na objemy na mori alebo opakované 3 minútovky na mori, ako aj jazdy techniky na rieke Cetina. Dlhšie trate som jazdila na zjazdovom kajaku, rýchlostné tréningy na kanoe. Spolu mám v rukách najazdených 140 km. Po celý čas tam panovala veľmi dobra nálada a veľmi sme sa nasmiali. Ešte niečo: vo voľnom čase som sa veľa venovala aj učeniu, lebo som sa rozhodla pre štúdium na vysokej škole. Preto si musím čo najskôr oprášiť znalosti z biológie a anatómie. Tréner Martin mi vysvetľuje fyziku a všetko čo súvisí so športom a olympijským hnutím. V sezóne 2024 plánujem súťažiť v obidvoch lodných kategóriách, ale kanoe bude naďalej mojou hlavnou kategóriou. Čo sa týka mojich záznamových hodiniek zn. Hama, nie som s nimi spokojná, pretože nemerajú presné údaje pulzovej frekvencie (PF). Zachytia max. hodnoty PF do 143 úderov/min. Ráno po zobudení mám 54 úderov/min a počas dňa pri bežnej aktivite pohybov 90 úderov/min. Pre seriózne záznamy PF a ďalších fyziologických ukazovateľov si musím čo najskôr zadovážiť hodinky a sporttester s hrudným pásom. Záverečná príprava na Nominačné preteky´2024: V rámci prípravy na Nominačné preteky do reprezentácie SR absolvujem 16.3.2024 Dunajský vodácky maratón a 23.-24.3.2024 Žilinské zjazdy. Okrem toho sa budem intenzívne zameriavať aj na tréningy šprintu. 6.-7.4.2024 máme 1. kolo Nominačných pretekov (NP) v zjazde a šprinte na Vlkanovských vlnách. 11.5.2024 MSR + 2. kolo NP zjazd v Žiline a 18.5.2024 MSR + 2. kolo NP šprint Urobím všetko pre to, aby som všade bola úspešná a nominovala sa do reprezentácie. V tréningovom procese počas sezóny budem naďalej pokračovať v rozvoji rýchlosti, vytrvalosti, sily a koordinačných schopností. V lete keď máme tréningy na divokej vode v Čunove využívam ako dopravný prostriedok najmä bicykel. Z domu je to 35 km do Čunova. Kompou sa preveziem na druhú stranu Dunaja, no a po tréningu zase naspäť 35 km domov. Priznávam, že niekedy tie posledné kilometre ledva ťahám.

Počas sezóny jazdím aj slalom, ktorý je pre mňa tiež vášňou a pomáha mi zlepšovať technické myslenie aj na pretekoch v šprinte. Viem, že ma čaká ešte veľmi veľa trénovania, aj psychickej prípravy na každé preteky. 14.- 18.8.2024 sú MS´2024 pre zjazd a šprint v Španielsku (Sabero). Dúfam, že sa tam aj ja dostanem. Čas beží, takže je toho ešte veľa v čom sa musím zlepšiť. Pevne verím, že moje výsledky budú oveľa lepšie ako v sezóne 2023. Na seniorských MS´2023 v šprinte v Augsburgu som po 1. kvalifikačnej jazde bola na peknom 6. mieste. V 2. kvalifikačnej jazde som bola dokonca na druhom mieste, ale vo finále som žiaľ nezvládla ten nápor na moju psychiku, stres. Na MS´2023 do 23 rokov Roudnice nad Labem som v šprinte obsadila 7. miesto.
V roku 2024 už budem všade štartovať ako seniorská pretekárka. To pre mňa znamená, dosahovať na všetkých pretekoch čo najlepšie výsledky. K tomu okrem tréningovej činnosti je potrebná účinná regenerácia organizmu, pravidelné masáže a práca s fyzioterapeutom. Takisto musím dodržiavať vyváženú zdravú stravu, pitný režim. Našťastie sladené nápoje a čokoládu neobľubujem (no gumené cukríky zbožňujem). Zeleninu a ovocie si dopestujeme doma. Čerstvým domácim mäsom ma zásobuje môj priateľ, ktorý chová ošípané, hydinu a býky. Vitamíny prijímam najmä z nášho domáceho ovocia a zeleniny. V mojom jedálničku nechýbajú rybky, orechy, semiačka, tvaroh, vajíčka, strukoviny, mliečne výrobky. Bryndzové halušky sú mojim obľúbeným jedlom, ktoré si v čase voľna tiež zvyknem dopriať. Naďalej chcem výkonnostne rásť, rozvíjať pohybové schopnosti, psychickú pripravenosť, tiež môj vzťah, moju lásku ku kanoistike a tešiť sa v kruhu rodiny, s najbližšími, ako aj v partii vodákov nášho klubu.

Budem rada, keď budete v mojom snažení držať palce.

S pozdravom Viki Scholczová

About the author